Το πρόγραμμα χρησιμοποιείται ως υποτροφία για την αποστολή τελειόφοιτων φοιτητών σε ερευνητικά ιδρύματα ή επιχειρήσεις του εξωτερικού και την εργασία τους εκεί για 3 με 6 μήνες.  Έτσι ο φοιτητήτης έχει την δυνατότητα απόκτησης εργασικαής εμπειρίας στο εξωτερικό λίγο πριν την ολοκλήρωση των προπτυχιακών του σπουδών.  Ο βέλτιστος χρόνος συμμετοχής στο πρόγραμμα είναι για τον φοιτητή το φθινόπωρο μετά το τέλος του 4ου έτους οπότε και δεν έχει υποχρεώσεις μαθημάτων. Τμηματικός υπεύθυνος του πρόγράμματος είναι ο αναπληρωτής καθηγητής Δημήτρης Σκάλκος.

Τα έτη 2012 2016 οι φοιτητές που συμεμτείχαν στο πρόγραμμα Erasmus placement με τις χώρες και τους φορείς υπδοχής στους οποίους εργάστηκαν παρουσίαζονται στον πίνακα Συμμετεχόντων Φοιτητών

Οι πρωτοετείς προπτυχιακοί φοιτητές/τριές που έχουν εγγραφεί και ταυτοποιηθεί το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018, και δεν έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο, μπορούν να εξυπηρετηθούν από στην Βιβλιοθήκη του τμήματος Επιστήμης Τροφίμων και διατροφής, προκειμένου να κάνουν αίτηση για πάσο καθημερινά κατά τις ώρες 12:00μ.μ. έως 14:00