Το Πανεπιστήμιο Αιγαίου στο πλαίσιο του έργου "Το Πανεπιστήμιο Αιγαίου, βασικός παράγοντας για την οικονομική και κοινωνική ανάπτυξη του Αιγαιοπελαγίτικου χώρου - "Πολυνησιωτικότητα"" μέσω της Δράσης 4: "Εκπαίδευση και Υποστήριξη στις τοπικές κοινωνίες" διοργανώνει Θεματικό Κύκλο Επιμορφωτικών Προγραμμάτων με θέμα:

"Ευρωπαϊκές Πολιτικές και Θεσμοί για το νησιωτικό χώρο του Αιγαίου"

Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί στη Μύρινα, στην Αίθουσα Βιβλιοθήκης στο ισόγειο του Κυδάδειου Κτιρίου, στις ακόλουθες ημερομηνίες:

• 24 Ιανουαρίου 2015
  • 21 Φεβρουαρίου 2015
  • 28 Φεβρουαρίου 2015
  • 21 Μαρτίου 2015

Στόχος του προγράμματος είναι να προσφέρει στους συμμετέχοντες πρακτικές γνώσεις σε σχέση με την ευρωπαϊκή διακυβέρνηση και τις πολιτικές της ΕΕ που είναι ιδιαίτερα σημαντικές για την ανάπτυξη των περιφερειών του Αιγαίου. Στο πλαίσιο του Θεματικού Κύκλου θα εξεταστούν ειδικότερα οι πολιτικές για την ενέργεια, τις μεταφορές, τις υποδομές, την επιχειρηματικότητα-καινοτομία και τη μετανάστευση.

Το Επιμορφωτικό Πρόγραμμα απευθύνεται σε όλους τους πολίτες της τοπικής κοινωνίας της Λήμνου και στο σύνολο των φορέων που εμπλέκονται στο σχεδιασμό και την υλοποίηση πολιτικών για τη νησιωτική ανάπτυξη, όπως στελέχη της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, τοπικοί επιχειρηματίες, κοινωνικοί και οικονομικοί εταίροι, στελέχη αναπτυξιακών εταιρειών, ΜΚΟ, αλλά και σε επιστήμονες/ερευνητές, μέλη ΔΕΠ, υποψήφιους διδάκτορες, προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές.
Πληροφορίες, ωρολόγιο πρόγραμμα και αίτηση συμμετοχής, θα βρείτε στο σύνδεσμο:

αιτήσεις εγγραφής Για τη Λήμνο: http://action4learning.aegean.gr/program_details.asp?id=183

Επικοινωνία -Πληροφορίες: Για τη Λήμνο: Κατερίνα Παλατιανού, τηλ: 22540-83013,

Ευχαριστούμε εκ μέρους της ομάδας υλοποίησης της Δράσης.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση είμαστε  στη διάθεσή σας.

K.Π.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ - ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ